ЗАРУБІЖНИЙ ДОСВІД ПРАВОВОГО РЕГУЛЮВАННЯ ЗАСТОСУВАННЯ СПЕЦІАЛІЗОВАНОГО САНІТАРНОГО ТРАНСПОРТУ В УМОВАХ ПОШИРЕННЯ COVID-19
DOI:
https://doi.org/10.33244/2617-4154-1(8)-2022-70-79Ключові слова:
спеціалізований санітарний транспорт, бригада екстреної медичної допомоги, пандемія COVID-19, пацієнт, медичний працівникАнотація
Стаття присвячена аналізу зарубіжного досвіду правового регулювання застосування спеціалізованого санітарного транспорту в умовах поширення Covid-19. Виокремлено проблеми, пов’язані з недосконалим правовим регулюванням системи екстреної медичної допомоги. Акцентовано увагу на відсутність наукових праць, присвячених дослідженню цієї проблеми як в Україні, так і в зарубіжних країнах.
Під час дослідження використовувалися теоретичні (аналізу, синтезу, узагальнення, систематизації) та емпіричні (спостереження, класифікації) методи. У статті також використані методи статистичного, порівняльного аналізу, діалектичний, екстраполяції тощо.
На підставі аналізу встановлено, що у зарубіжних країнах було прийнято закони, які регулюють діяльність системи екстреної медичної допомоги, спрямовані на подолання пандемії COVID-19. Посиленому правовому регулюванню підпали умови застосування спеціалізованого санітарного транспорту бригад екстреної медичної допомоги. Розроблено спеціальні процедури та інструкції з безпеки для лікування пацієнтів з COVID-19. Збільшено кількість автомобілів швидкої допомоги. До суб’єктів екстреної медичної допомоги залучено пошуково-рятувальні служби збройних сил. Окремого розвитку набуло правове регулювання надання екстреної медичної допомоги з використанням повітряних транспортних засобів для транспортування пацієнтів, хворих на COVID-19.
Доведено, що нормативно-правова база забезпечення стабільного фінансування системи екстреної медичної допомоги в Україні наразі є недосконалою і потребує врегулювання окремих питань для запобігання ризикам неефективного використання бюджетних коштів.
Обґрунтовано доцільність посилення адміністративної і кримінальної відповідальності суб’єктів – розпорядників бюджетних коштів. Запропоновано розробити Державну цільову програму, спрямовану на зміцнення матеріально-технічної бази системи екстреної медичної допомоги, і розробити критерії придбання спеціалізованого санітарного транспорту.