КРИМІНОЛОГІЧНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОРГАНІЗОВАНОЇ ЗЛОЧИННОСТІ У СФЕРІ ЕКОНОМІКИ
DOI:
https://doi.org/10.33244/2617-4154-4(17)-2024-191-199Ключові слова:
безпека, злочин, кримінально-правова статистика, рівень злочинності, латентність, аналіз, корупція, галузь економіки, економічні злочини, інвестиційна безпека, протидія економічним злочинамАнотація
У статті досліджено наслідки злочинів економічного спрямування, узагальнено досвід теоретичних та емпіричних досліджень злочинності у сфері економіки України. У трактуванні поняття «економічна злочинність» виділяють законодавчий, відомчий і науково-дослідний підходи, аргументують складність виявлення злочинів у сфері економіки та високий рівень латентності економічної злочинності. Окреслені основні тенденції зміни ситуації з позиції криміналізації та декриміналізації економіки України.
Здійснений аналіз дав змогу визначити напрями протидії економічній злочинності в Україні з обовʼязковим залученням цифрових технологій. Також проаналізовані економічні злочини, які посягають на інтереси власників цінних паперів. Розглядаємо пріоритетні напрями органів внутрішніх справ у сфері забезпечення економічної безпеки інвестиційної діяльності. Зʼясовано, що економічні злочини, скоєні за допомогою цінних паперів, завдають значних матеріальних збитків економіці країни та створюють фінансове підживлення для діяльності організованих злочинних груп, характеризуються підвищеною суспільною небезпекою у звʼязку з тим, що завдають шкоди як учасникам ринку, так і економіці загалом, збільшуючи інвестиційні ризики та погіршуючи інвестиційний клімат.
У статті розглянуто кримінологічну характеристику щодо нового соціально-правового феномена, що складається сьогодні у сфері незаконної підприємницької діяльності, яке називається організованою економічною злочинністю. Проаналізовано види організованих злочинних формувань, які існують у сфері економіки. Дано кримінологічну характеристику особистості деяких представників організованої злочинності. Класифіковано види діяльності організованих злочинних формувань у сфері економіки. Визначено тенденції розвитку організованої економічної злочинності. Констатовано факт зрощування представників організованої злочинності та представників незаконного підприємництва.