ЦИФРОВІЗАЦІЯ У СИСТЕМІ ДЕТЕРМІНАНТ ЗЛОЧИННОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.33244/2617-4154-1(14)-2024-132-137Ключові слова:
цифровізація, кіберзлочинність, кримінальні правопорушення, детермінанти, злочин, запобігання, сучасні технології, інформаційна безпекаАнотація
У статті йдеться про те, що деморалізація, насамперед, охопила сферу Інтернет простору. Зниження моральних стандартів, які базуються на загальнолюдських цінностях, і великий розрив між оголошеними деклараціями влади та повсякденною реальністю кризового суспільства, особливо в умовах воєнної агресії, яка надто далека від високих етичних ідеалів, створюють умови, за яких розкривається кримінальний потенціал людини. Водночас особа, здійснюючи кримінальну діяльність у кіберпросторі, може залишатися анонімною.
Наголошується, що недосконалість законодавчих актів, які регулюють використання кіберпростору, має криміногенне значення. Крім політико-правових, організаційно-управлінських та культурно-психологічних чинників, важливу роль у поширенні злочинності в Україні відіграє також цифровізація.
Висловлюється думка, що злочинність у цифровому середовищі продовжить зростати і в майбутньому. Це пов’язано з постійним та стрімким розвитком цифровізації, яка не лише вносить нові можливості, але й несе серйозні загрози та ризики. Крім того, з розвитком та еволюцією цифровізації, на нашу думку, змінюватиметься і злочинність, набуваючи нових характеристик. Це вже на сьогодні вимагає розробки та впровадження сучасних заходів для запобігання злочинності в цифровому суспільстві, що зі свого боку потребує формування сучасного та високоефективного кадрового потенціалу.
У статті надається авторське визначення цифровізації як детермінант злочинності – впровадження цифрових технологій з наявними недоліками організаційної складової загального неконтрольованого доступу до використання технологій з цифровізації з антисоціальною мотивацією.
Зазначається, що користувачі інтернет-простору особисто стикалися з кіберправопорушеннями певною мірою. Підкреслено, що кіберзлочинність охоплює різноманітні види правопорушень, які вчиняються за допомогою ІТ-технологій. Об’єктами атак кіберзлочинців можуть бути як особисті дані, банківські рахунки, так і особиста інформація будь-якої сфери діяльності. Тому окремі науковці зазначають, що кіберзлочинність спричиняє загрозу не лише внутрішній безпеці нашої країни, але й на міжнародному рівні, охоплюючи практично весь світ.