ВЗАЄМОДІЯ ПРАВООХОРОННИХ ОРГАНІВ ЗІ ЗМІ ПІД ЧАС РОЗСЛІДУВАННЯ ЗЛОЧИНІВ ПРОТИ ОСНОВ НАЦІОНАЛЬНОЇ БЕЗПЕКИ
DOI:
https://doi.org/10.33244/2617-4154-1(14)-2024-166-173Ключові слова:
взаємодія, ЗМІ, злочини проти основ національної безпеки, розслідування, слідчіАнотація
У статті досліджено питання взаємодії правоохоронних органів під час розслідування злочинів проти основ національної безпеки. Зазначено, що встановлення належного рівня правопорядку є необхідною умовою для розвитку демократії в Україні. Зміцнення та захист цього порядку покладаються на різноманітні державні та недержавні інституції, зокрема державні органи влади. Україна, подібно до більшості країн з представницькою демократією, має три гілки влади – законодавчу, виконавчу та судову. Однак серед органів влади, на які покладено обов’язки щодо забезпечення правопорядку, захисту прав і законних інтересів громадян, державних і громадських організацій, особливе значення відіграють правоохоронні органи.
Констатовано, що сьогодні ЗМІ сформувалися в особливий інститут демократії, що впливає на всі сфери життя суспільства, зокрема кримінальне судочинство. Конституційне право громадян на отримання інформації про боротьбу зі злочинністю в Україні є основою для здійснення громадського контролю за діяльністю органів влади у сфері правопорядку. Тому потреба в залученні можливостей ЗМІ для потреб органів дізнання та досудового слідства є актуальною, особливо стосовно злочинів проти основ національної безпеки в той час, коли в Україні іде війна. Обґрунтовано, що вплив інформаційних чинників на всі соціальні структури є невід’ємною характеристикою сучасного суспільства. Україна, перебуваючи в стані війни, повільно, але систематично рухається в напрямі світових стандартів інформаційної епохи.
Акцентовано увагу на тому, що на сьогодні більшість друкованих та аудіовізуальних ЗМІ вже існують в електронній версії в мережі «Інтернет». Це дає змогу правоохоронцям використовувати автоматизовані інформаційно-пошукові системи (АІПС) для пошуку криміналістично значущої інформації, її класифікації та збереження у відповідних банках даних.
Зроблено висновок, що важливо враховувати, що існує зворотний зв’язок між потребами суспільства та його можливостями створювати такі системи. Чим більше криміналізоване суспільство, тим воно економічно слабше й потребує значно більше ефективних інструментів для боротьби зі злочинністю.