ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ПУБЛІЧНИХ ЗАКУПІВЕЛЬ В УКРАЇНІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.33244/2617-4154-3(12)-2023-64-72

Ключові слова:

публічні закупівлі, електронна система закупівель, процедура відкритих торгів, переговорна процедура закупівлі

Анотація

Стаття присвячена аналізу правового регулювання публічних закупівель в Україні. Авторами досліджено принципи публічних закупівель, запропоновано до їх переліку відносити також принцип плановості. У цьому контексті висловлено пропозицію внести зміни до Закону України «Про публічні закупівлі».

У статті також проаналізовано основні зміни у процедурі публічних закупівель в Україні, визначено особливості процесу відкритих торгів, конкурентного діалогу та переговорного процесу при закупівлі товарів, робіт і послуг з метою задоволення потреб держави та територіальної громади. Розглянуто запровадження електронної системи закупівель, що підвищує прозорість тендерів завдяки вільному контролю з боку громадськості та підприємців і дозволяє заощадити бюджетні кошти. Дослідже­но спрощення процедури державних закупівель, що є важливим кроком у набли­женні вітчизняного законодавства та практики ведення бізнесу до рівня країн ЄС.

Було досліджено систему Prozorro, що є електронним майданчиком, який об’єднує понад 35 тис. державних і муніципальних установ і підприємств (замовників товарів, робіт і послуг) та близько 250 тис. комерційних компаній (постачальників). Водночас на наші переконання, методи і прийоми, які дають змогу максимально забезпечити інтереси замовника під час проведення закупівельної кампанії за допомогою конкурсних торгів, потребують удосконалення шляхом впровадження більш конкретних критеріїв відбору учасників закупівель.

© Вітюк Р. В., Лупай А. С., Скрипець В. І., 2023

 

Варто зазначити, що громадський контроль допомагає встановити порушення законодавства у сфері державних закупівель та недоліки у функціонуванні електронної системи. Громадяни мають доступ до інформації, оприлюдненої в електронній системі закупівель. Беручи участь у моніторингу публічних закупівель, можна виявити типові порушення: несанкціоноване виключення учасників, дискримінаційні вимоги замовника, ухилення від відкритих торгів, необґрунтоване визначення переможця, порушення процедур закупівель. Вони можуть вплинути на стан закупівель, звернувшись до органів, уповноважених контролювати виявлені в системі порушення.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-12-11

Як цитувати

Вітюк, Р. В., Лупай, А. С., & Скрипець, В. (2023). ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ПУБЛІЧНИХ ЗАКУПІВЕЛЬ В УКРАЇНІ. Ірпінський юридичний часопис, (3(12), 64–72. https://doi.org/10.33244/2617-4154-3(12)-2023-64-72