МЕТОДОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УЧАСТІ ОСІБ ПІД ЧАС КРИМІНАЛЬНОГО ПРОВАДЖЕННЯ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.33244/2617-4154-2(9)-2022-204-213

Ключові слова:

кримінальне провадження, кримінальний процес, процесуальне забезпечення осіб у кримінальному провадженні, примусові заходи, зобов’язання, методологія, системний метод, структурно-функціональний метод

Анотація

У статті розглянуто методи, які використовуються у процесі дослідження проблеми процесуального забезпечення участі осіб у кримінальному провадженні. Зазначено, що процесуальне забезпечення участі осіб у кримінальному провадженні є відносно новим інститутом кримінального процесу, а відтак потребує поглибленого наукового пізнання. Саме методологія пізнання права дає новий погляд на розуміння сутності процесуального забезпечення участі осіб у кримінальному провадженні. Отже, методологія дає можливість сприяння розвитку теорії і практики реалізації права, зокрема його трансформації та удосконалення.

Розглядаючи питання методології процесуального забезпечення участі осіб у кримінальному провадженні визначено, що доцільно використовувати багаторівневий підхід, більшою мірою використовуються загальні методи наукового пізнання – аналіз і синтез, сходження від абстрактного до конкретного тощо (філософська методологія); загальні для багатьох наук, міждисциплінарні методи пізнання – системний та організаційний аналіз, кібернетичний, синергетичний підходи тощо (загальнонаукова методологія); теорія і методи конкретної науки, галузі знань; методика, сукупність операцій і процедур, що використовуються у конкретних дослідженнях.

Встановлено, що поширеним є використання системного підходу, в основі якого лежить дослідження певного об’єкта як цілісної системи, що має внутрішню структуру, поділяється на складові елементи, і завдання дослідника полягає у тому, щоб визначити їх кількість, порядок організації, зв’язки та взаємодію між ними. У нашому випадку інститут процесуального забезпечення участі осіб у кримінальному провадженні є досить широким поняттям і включає у себе велику сукупність як примусових, так і непримусових заходів. Саме тому використання системного методу дозволяє представити власну класифікацію таких заходів за різними критеріями.

Доведено, що методологія процесуального забезпечення участі осіб у кримінальному провадженні відіграє значну роль у сприйнятті нових змін реальної сучасної кримінальної процесуальної політики. Методологія пізнання і перетворення сучасного українського права, ґрунтуючись на результатах попередніх кримінальних процесуальних досліджень, дає нам новий погляд на розуміння цього явища, його реальної сутності. Вона включає в себе сукупність загальнонаукових та спеціально-юридичних методів пізнання, які використовуються певною мірою. Найбільшими поширеними методами, які використовуються під час дослідження процесуального забезпечення участі осіб у кримінальному провадженні, є індукції, дедукції, системний, структурно-функціональний.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-11-30

Як цитувати

Топчій, В. В., & Свінцицький, А. В. (2023). МЕТОДОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УЧАСТІ ОСІБ ПІД ЧАС КРИМІНАЛЬНОГО ПРОВАДЖЕННЯ. Ірпінський юридичний часопис, (2(9), 204–213. https://doi.org/10.33244/2617-4154-2(9)-2022-204-213