ПРАКТИЧНІ АСПЕКТИ РОЗСЛІДУВАННЯ КІБЕРЗЛОЧИННОСТІ – ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ДОСВІД
DOI:
https://doi.org/10.33244/2617-4154-2(9)-2022-195-203Ключові слова:
інформація, розслідування кіберзлочинів, європейський досвід, протидія кіберзлочинності в суспільному вимірі, правові механізми взаємодії, глобальна мережа, Конвенція по боротьбі з кіберзлочинністюАнотація
У статті досліджено особливості кримінальних правопорушень у сфері інформаційно-телекомунікаційних технологій, а також звернуто увагу на основні проблеми щодо їх виявлення, розкриття та розслідування. Акцентовано увагу на досить великі масштаби розповсюдження кіберзлочинності, не тільки в Україні, а й в цілому – світовій спільноті. Проаналізовано напрями міжнародної взаємодії у сфері протидії кіберзлочинності, що зі свого боку ґрунтуються на міжнародних нормативно-правових актах. Взято до уваги певний досвід боротьби європейських держав, зокрема США, Канади, Франції, Великої Британії. Адже одним із пріоритетних напрямів удосконалення вітчизняної правової системи є саме впровадження міжнародних ідей та концепцій. Крім того, процес становлення цілісної системи правового регулювання боротьби з таким негативним явищем, як кіберзлочинність, не є можливим без урахування досягнень та прогалин, які були допущені іноземними державами у процесі формування цього інституту. Також існує необхідність вивчення і впровадження досвіду зарубіжних країн щодо організації та ефективного функціонування підрозділів боротьби з кіберзлочинністю.
У період глобалізації швидкий розвиток інформаційних технологій, нових систем комунікацій і комп’ютерних мереж супроводжується зловживанням цими технологіями зі злочинними намірами. Тому є не менш важливим також можливість оперувати і розуміти, що собою являє таке поняття, як «кібербезпека». Під кібербезпекою розуміється насамперед швидке реагування на загрози всередині мережі «Інтернет». Адже аналіз статистики показує, що в більшості випадків об’єктами кібератак стають інформаційні ресурси фінансових установ, підприємств транспорту та енергозабезпечення, державних органів, які гарантують безпеку, оборону, захист від надзвичайних ситуацій.