ПРОБЛЕМИ ЗАХИСТУ ПРАВ ВЛАСНОСТІ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ В УКРАЇНІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.33244/2617-4154-2(9)-2022-78-85

Ключові слова:

право власності, воєнний стан, воєнні дії, надзвичайна ситуація, захист права власності, шкода, збитки, відшкодування завданих збитків, відшкодування моральної шкоди, відшкодування матеріальної шкоди, підстави та порядок відшкодування завданих збитків, процедура відшкодування завданих збитків

Анотація

У статті досліджується правове регулювання проблеми захисту прав власності під час воєнного стану. Визначаються основні умови, порядок та підстави відшкодування завданих збитків фізичним та юридичним особам під час воєнного стану. Проаналізовано чинне законодавство України в контексті захисту прав власності та відшкодування завданих збитків фізичним та юридичним особам під час воєнного стану.

У політичних умовах сьогодення у зв’язку із вторгненням збройних сил Російської Федерації на територію України зазнало руйнувань чимало об’єктів інфраструктури, постраждало майно фізичних і юридичних осіб. Особливо гостро постало питання захисту прав власності та відшкодування завданої моральної та матеріальної шкоди. Наразі чинне законодавство, що має унормувати вирішення цих питань, перебуває на стадії формування. Україна швидкими темпами намагається підготувати та запровадити масив спеціальних законів, які забезпечать процедуру відшкодування завданої шкоди внаслідок воєнних дій, під час воєнного стану, які передбачать конкретні юридичні підстави відшкодування завданих збитків, порядок і процедуру доказування. У майбутньому це допоможе вибудувати в Україні абсолютно нову систему захисту прав власності та відшкодування завданих збитків, зокрема, що були заподіяні під час воєнних дій.

З’ясовано, що на період дії правового режиму воєнного стану можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини та громадянина, передбачені статтями 30–34, 38, 39, 41–44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб у межах та за обсягом, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

Проаналізовано нормативно-правові акти України, що унормовують захист прав власності та відшкодування завданих збитків фізичним та юридичним особам під час воєнного стану, зокрема: Кодекс цивільного захисту України, постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації», «Про збір, обробку та облік інформації про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації», «Про затвердження Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва», «Про затвердження Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд», та виявили значну кількість недоліків, зокрема у підставах, методах регулювання та процедурі доказування, що потребують їх усунення.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-11-30

Як цитувати

Лаговська, Н. В. (2023). ПРОБЛЕМИ ЗАХИСТУ ПРАВ ВЛАСНОСТІ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ В УКРАЇНІ. Ірпінський юридичний часопис, (2(9), 78–85. https://doi.org/10.33244/2617-4154-2(9)-2022-78-85