УДАВАНИЙ ДОГОВІР ДАРУВАННЯ ЯК ПОРУШЕННЯ ПРАВА ПЕРЕВАЖНОЇ КУПІВЛІ ЧАСТКИ В СПІЛЬНІЙ ЧАСТКОВІЙ ВЛАСНОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.33244/2617-4154-4(17)-2024-134-141Ключові слова:
відчуження майна, купівля-продаж, недійсність, договірне право, співвласник, право власності, судова практикаАнотація
Ця стаття присвячена актуальній проблемі порушення права переважної купівлі частки у праві спільної часткової власності через використання удаваних договорів дарування. У сучасному правовому середовищі України право спільної часткової власності є важливим аспектом майнових відносин між співвласниками, однією з гарантій яких
є право на переважну купівлю частки в разі її відчуження. Проте нерідко задля забезпечення власних інтересів, з метою спростити дотримання законних процедур через ухилення від них, деякі співвласники вдаються до укладення удаваних договорів дарування. Відповідно це створює як загрози порушення прав інших співвласників, так і інституту права спільної власності загалом.
У статті розглянуто юридичну природу договору дарування та удаваності цих договорів, проблеми їх доказування в суді. Також проведено аналіз чинного цивільного законодавства, яке регулює порядок відчуження часток у спільній частковій власності.
Автори акцентують увагу на необхідності вдосконалення законодавчих норм з метою забезпечення ефективного захисту прав співвласників та запобігання зловживанням у цій сфері. На їхню думку, ці зміни сприятимуть підвищенню прозорості та справедливості відчуження часток. Обґрунтовується можливість визнання дій, які обходять норму права про переважне право як протиправних, що в подальшому дасть можливість впровадити механізми відповідальності за укладення удаваних договорів.
Дослідження базується на національній судовій практиці, що дало змогу виявити основні недоліки, які дозволяють використовувати удавані договори як інструмент для обходу права переважної купівлі та сформувати напрями для вдосконалення чинного законодавства. Зроблені висновки і пропозиції спрямовані на підвищення ефективності правового регулювання та захисту прав співвласників, що є важливим кроком на шляху євроінтеграційних процесів України для забезпечення стабільності майнових відносин та рівності їх учасників.