ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ НОРМ МІЖНАРОДНОГО ГУМАНІТАРНОГО ПРАВА ПІД ЧАС РОСІЙСЬКОЇ ВІЙСЬКОВОЇ АГРЕСІЇ: МІЖНАРОДНИЙ КРИМІНАЛЬНИЙ СУД ЯК МЕХАНІЗМ ПРИТЯГНЕННЯ РОСІЇ ДО ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.33244/2617-4154-4(17)-2024-290-299Ключові слова:
Римський статут, міжнародна співпраця, гуманітарне право, міжнародне право, відповідальність у міжнародному праві, захист прав людиниАнотація
У статті досліджується відповідальність за порушення норм міжнародного гуманітарного права (далі – МГП) у контексті російської військової агресії проти України. Особлива увага приділяється військовим злочинам, скоєним російськими військами, як-от вбивства мирних жителів, тортури, депортації та знищення цивільної інфраструктури, що становлять серйозні порушення МГП. Висвітлюються форми відповідальності, зокрема індивідуальна, колективна й державна, за такі злочини.
Стаття також аналізує співпрацю України з Міжнародним кримінальним судом (далі – МКС), особливо після ратифікації Римського статуту, що надало можливість притягувати до відповідальності військових злочинців на міжнародному рівні. Окремо розглянуто національні механізми взаємодії з МКС у рамках Кримінального процесуального кодексу України та запропоновано способи вдосконалення законодавства для підвищення ефективності розслідувань і притягнення винних до відповідальності.
У статті також розглядаються виклики щодо забезпечення дієвості норм міжнародного гуманітарного права під час сучасних збройних конфліктів. Проаналізовано положення Женевських конвенцій, які регулюють захист жертв конфліктів, з акцентом на їхнє застосування в умовах війни в Україні. Окремо досліджено національні законодавчі акти, ухвалені під час воєнного стану, спрямовані на посилення правового захисту цивільного населення та потерпілих від агресії.