ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ПІДХОДИ ПРАВОРОЗУМІННЯ В СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ ШКОЛІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.33244/2617-4154-3(12)-2023-11-21

Ключові слова:

українська школа, теоретико-методологічні підходи, право, праворозуміння, об’єктивне право, суб’єктивне право, природне право, соціологічний підхід праворозуміння, нормативний підхід праворозуміння

Анотація

У статті розглядаються питання теоретико-методологічних підходів праворозуміння в українській школі. Підкреслюється, що в процесі вивчення питань праворозуміння в загальноосвітній школі необхідно звернути увагу насамперед на те, що право – це складне явище соціальної дійсності. На противагу довготривалому розумінню права як атрибута держави сучасна загальнотеоретична юридична наука стоїть на позиціях усвідомлення необхідності розуміння права як самостійного явища життя суспільства, що не залежить від волевиявлення держави.

Сутність природно-правової теорії полягає в тому, що, крім об’єктивного права, яке створюється державою, існують природні невід’ємні права, які стоять над ним, що належать людині від народження. Природне право як правові ідеї, принципи, ідеали, вимоги не є правом в юридичному значенні, а являє собою найближчу і необхідну передумову позитивного права.

У межах соціологічної теорії права право – це система правовідносин, реальна поведінка людей, урегульована правом.

Третій підхід праворозуміння – нормативний. Сутність нормативного підходу щодо праворозуміння зводиться до того, що право визначається як ієрархія норм, як нормативний регулятор суспільних відносин.

Доведено, що право – це комплексна системна категорія, яка включає такі складові, як правові цінності, правовий досвід, правову традицію, правову доктрину, правову догму і правову емпірику. Первинним елементом, який покладений в основу розуміння права, є правові цінності, які створюють своєрідну ідеальну модель права.

Усвідомлене розуміння ціннісних аспектів сучасних підходів праворозуміння має важливе значення для формування цілісного уявлення про право як багатогранний феномен соціальної дійсності. Завданням інтегративної юриспруденції є утвердження комплексного, багатоаспектного і широкого підходу до розуміння права шляхом виділення тих елементів у правових концепціях, які допомагають краще усвідомити основні ознаки права.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-12-11

Як цитувати

Камаралі, С. Є., & Старостюк, А. В. (2023). ТЕОРЕТИКО-МЕТОДОЛОГІЧНІ ПІДХОДИ ПРАВОРОЗУМІННЯ В СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ ШКОЛІ. Ірпінський юридичний часопис, (3(12), 11–21. https://doi.org/10.33244/2617-4154-3(12)-2023-11-21