ГЕНЕЗА ЗАКОНОДАВСТВА ТА СУДОВОЇ ПРАКТИКИ ПРО ВСТАНОВЛЕННЯ ЮРИДИЧНИХ ФАКТІВ ПІД ЧАС ВІЙНИ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.33244/2617-4154-3(12)-2023-114-122

Ключові слова:

цивільний процес, окреме провадження, встановлення юридичного факту, Верховний Суд

Анотація

У статті досліджується сучасний стан законодавства та судової практики встановлення юридичних фактів в порядку окремого провадження з початку військових дій на території України 2014 року.

Автор зосереджує увагу на особливостях судового процесу та проблемах, які виникають у заявників під час звернення до суду із такими заявами.

Оскільки законодавство вимагає пред’явлення чітко визначеного переліку документів для державної реєстрації народження або смерті, громадяни, які мають лише свідоцтва та довідки, що не визнаються Україною, видані органами окупаційної влади, можуть отримати від органів реєстрації актів цивільного стану лише відмову у вчиненні реєстраційних дій.

З самого початку військових дій на Сході України громадяни, які залишилися за лінією фронту, через скасування доступу органів реєстрації актів цивільного стану та нотаріусів до державних реєстрів були позбавлені можливості отримувати належно оформлені документи українського зразка.

Встановлення факту народження та смерті залишилося єдиним дієвим механізмом для заявників для оформлення відповідних документів про народження дітей в Україні, підтвердження їх українського громадянства та реалізації у подальшому ними всіх належних їм прав та свобод громадянина України. Родичі померлих тільки у судовому порядку можуть підтвердити факт смерті близьких на окупованій території та захистити свої права спадкоємців.

У статті пропонуються зміни до законодавства для усунення розбіжностей та невизначеності, що виникли в результаті реформування інституту встановлення юридичних фактів.

Надано аналіз судової статистики за останні п’ять років та актуальної судової практики Верховного Суду.

Зроблено висновок про те, що законодавець у цілому, хоча і з певним запізненням, але врахував необхідність спрощення процедури встановлення фактів народження та смерті осіб в умовах війни, що значно полегшило життя людей, які опинилися в тяжких умовах через військові дії.

Результати дослідження можуть бути корисними для практичної роботи судів та інших учасників судового процесу, у яких виникла необхідність встановлення фактів народження або смерті, що сталися на тимчасово окупованих територіях України.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-12-11

Як цитувати

Котович, І. О. (2023). ГЕНЕЗА ЗАКОНОДАВСТВА ТА СУДОВОЇ ПРАКТИКИ ПРО ВСТАНОВЛЕННЯ ЮРИДИЧНИХ ФАКТІВ ПІД ЧАС ВІЙНИ. Ірпінський юридичний часопис, (3(12), 114–122. https://doi.org/10.33244/2617-4154-3(12)-2023-114-122