ОКРЕМІ ПИТАННЯ ЩОДО ВИТРЕБУВАННЯ ДОКАЗІВ У ГОСПОДАРСЬКОМУ ПРОЦЕСІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.33244/2617-4154-3(12)-2023-168-175

Ключові слова:

господарський процес, докази, доказування, витребування доказів

Анотація

Статтю присвячено аналізу окремих питань щодо витребування доказів у господарському процесі. У вирішенні господарського спору провідне місце посідає дослідження та витребування доказів, які містять інформацію про обставини справи. Питання витребування доказів залишається одним з способів захисту стороною її інтересів. Уже на стадії підготовки позову позивач має визначити чіткий перелік доказів, якими будуть обґрунтовуватись заявлені позовні вимоги, додати дані докази до позовної заяви, а в разі їх відсутності – вирішувати питання про їх витребування. Проте і тут може виникнути ряд проблем, однією із яких є відсутність доказів. Це може статися у випадку, коли докази втрачені або знищені, або коли їх немає зовсім. Відсутність доказів ускладнює розгляд справи та може призвести до невизначеності рішення.

Іншим питанням, пов’язаним з витребуванням доказів, є недостатня досто­вірність доказів, яка може бути спричинена помилками у збиранні або обробці доказів, або використанням недостовірних джерел.

Не менш важливою проблемою є питання витребування електронних доказів. Сьогодні обставини багатьох господарських правопорушень значною мірою можуть бути доведені за допомогою електронних доказів, які мають відповідати встановленим законом критеріям та характеристикам, щоб не виникало питання про їх недопустимість, а суд міг покласти їх в основу свого судового рішення.

В Україні, як і в Європейському Союзі, витребування доказів регулюється законодавчими актами, які визначають правила витребування доказів та засоби їх забезпечення. Однак існують актуальні проблеми, які потребують уваги та розв’язання, зокрема питання дозволу на витребування доказів та доведення достовір­ності електронних доказів. У процесі витребування доказів важливо враховувати права та інтереси сторін у справі, оскільки обмеження їх прав може призвести до нездатності захистити свої права та інтереси в повному обсязі. Тому дозвіл на витребування доказів повинен бути обґрунтованим та необхідним для забезпечення об'єктивності та надійності доказів.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-12-11

Як цитувати

Минюк, О. Ю., & Лупай, А. С. (2023). ОКРЕМІ ПИТАННЯ ЩОДО ВИТРЕБУВАННЯ ДОКАЗІВ У ГОСПОДАРСЬКОМУ ПРОЦЕСІ. Ірпінський юридичний часопис, (3(12), 168–175. https://doi.org/10.33244/2617-4154-3(12)-2023-168-175