КРИМІНАЛЬНЕ ПРОВАДЖЕННЯ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.33244/2617-4154-3(12)-2023-284-290

Ключові слова:

воєнний стан, досудове розслідування, кримінальне провадження, слідчий, процесуальна дія

Анотація

У статті досліджується явище режиму воєнного стану. Розглянуто поняття воєнного стану. Проаналізовано чинне законодавство в контексті регулювання здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану.

В умовах ведення повномасштабної війни дослідження ведення кримінального провадження в умовах особливого стану набуває усе більшого значення. Останнім часом розширюється коло внесених змін до Кримінального процесуального кодексу Укрвїни у частині регулювання цього явища. Досудове розслідування за таких умов зазнало істотних змін, однак виникає багато дискусійних питань і непорозумінь, коли йдеться про порядок проведення та процесуальні строки. Це зі свого боку зумовлює актуальність теми та необхідність ретельного вивчення законодавчої бази, аналізу проблемних питань, які виникають у зв’язку з цим. Тому в умовах збільшення вчинення кримінально-караних дій вкрай важливо аби кримінальне процесуальне законодавство України давало змогу розслідувати та регламентувало цей процес.

Особливостям здійснення досудового розслідування в умовах воєнного стану виді­лено розділ ІХ-1 КПКУкраїни, статті якого потрібно враховувати у процесі захисту осіб у кримінальному провадженні. Але зміни було внесено і в статті інших розділів.

Досліджено зміни у фіксації перебігу та результатів проведення слідчих (розшукових) дій. Аргументовано необхідність дистанційної участі захисника у процесуальній дії. Проаналізовано строки повідомлення про підозру затриманому в умовах воєнного стану. Обґрунтовано збільшення часу проведення слідчих дій та строки повідомлення особі про підозру. Розглянуто питання про створення міжвідомчих слідчих груп. Звернено увагу на переклад стороною обвинувачення, строк затримання особи, скасування або зміну запобіжного заходу, поновлення пропущеного строку, доручення на здійснення досудового розслідування. Зазначено, що обов’язковим є зберігання матеріалів кримінального провадження в електронній формі й у разі потреби існує можливість відновлення втрачених матеріалів.

Доведено необхідність внесення змін до законодавства з метою забезпечити нормальну діяльність правоохоронних органів в умовах воєнного стану.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-12-11

Як цитувати

Любавіна, В. П., & Смородінова, М. В. (2023). КРИМІНАЛЬНЕ ПРОВАДЖЕННЯ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ. Ірпінський юридичний часопис, (3(12), 284–290. https://doi.org/10.33244/2617-4154-3(12)-2023-284-290