КРИМІНОЛОГІЧНА БЕЗПЕКА В УМОВАХ ЦИФРОВОЇ ТРАНСФОРМАЦІЇ: ПОНЯТТЯ, СУТНІСТЬ І ЗНАЧЕННЯ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.33244/2617-4154-3(12)-2023-309-317

Ключові слова:

кіберзлочинність, кримінологічна безпека, кібербезпека, кібер¬атака, кібершахрайство, цифрові технології, інформаційні технології, комп’ютерна злочинність, цифровізація, кримінологічна стратегія

Анотація

Статтю присвячено дослідженню сутності, визначення і значення кримінологічної безпеки в умовах цифрової трансформації. Відзначається, що питання дослідження забезпечення безпеки людини, громадянського суспільства, держави загалом від різноманітних потужних можливостей сучасних цифрових та комп’ютерних технологій останнім часом відіграє досить вагому роль щодо забезпечення рівня кримінологічної безпеки.

Констатовано, що в період повномасштабного вторгнення росії в Україну питан­ня безпеки загострилося найбільше, адже саме від її дотримання та забезпечення залежить життя громадян. Саме тому сучасні виклики все більше спонукають держави будувати безпечне майбутнє і дійсно розробляти ефективні заходи запобі­гання та нейтралізації численних загроз і забезпечення безпеки на різних її рівнях.

Метою дослідження є вивчення стану кримінологічної безпеки в умовах цифрової трансформації, а також її сутності і значення у кримінологічній науці.

У статті наголошується, що актуальність та прогресивність дослідження теорії кримінологічної безпеки викликані необхідністю формування нової ідеології протидії злочинності, переорієнтації правоохоронної системи з пошуків кримінологічних загроз (що видається вторинним) на реальне виконання основного завдання – забезпечення безпеки людей від злочинних посягань.

Відмічено, що постійна загроза кіберзлочинності сучасною та реальною. Широке використання цифрових технологій та інтернету в сучасному суспільстві привертає увагу кримінологів усе частіше, зокрема розширюється такий напрям у кримінології, як кіберкримінологія.

Доведено, той факт, що для того, щоб протистояти негативним проявам у мережі «Інтернет» та використовувати нові можливості, необхідно розуміти сутність та значення кібербезпеки, кіберзлочинності і загалом напрямів нових інформаційних технології. Крім того, важливе значення має дослідження та вплив на такі напрями, як: середовище загроз кібербезпеки; потенційна вартість кібератаки для бізнесу для інших структур; оцінки ступеня безпеки підприємства, установи чи організації; аналіз можливостей вчасно реагувати на негативні інциденти та способи використання нових цифрових технологій.

Автором наголошено у статті, що дослідження та вивчення теорії криміно­логічної безпеки покликані сприяти визначенню основної її сутності, тобто захисту особи, суспільства та держави від такого негативного, антисоціального явища, як злочинність, тобто виокремлення тих головних цінностей, яким і гарантується на відповідному рівні кримінологічна безпека. Саме тому важливим та необхідним на рівні держави є ухвалення Стратегії кримінологічної безпеки України на 2023–2028 роки, адже це саме те завдання, яке повинно бути виконаним, щоб належно захистити права та свободи людини і громадянина від негативних посягань у кіберпросторі, з яким певним способом пов’язаний кожен громадянин нашої держави.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-12-11

Як цитувати

Бенескул, А. В. (2023). КРИМІНОЛОГІЧНА БЕЗПЕКА В УМОВАХ ЦИФРОВОЇ ТРАНСФОРМАЦІЇ: ПОНЯТТЯ, СУТНІСТЬ І ЗНАЧЕННЯ. Ірпінський юридичний часопис, (3(12), 309–317. https://doi.org/10.33244/2617-4154-3(12)-2023-309-317