МЕХАНІЗМ РЕАЛІЗАЦІЇ ЗАХОДІВ ЗАПОБІГАННЯ РОЗБОЇВ, ВЧИНЕНИХ НЕПОВНОЛІТНІМИ
DOI:
https://doi.org/10.33244/2617-4154-4(17)-2024-183-190Ключові слова:
неповнолітні, запобігання, пробація, адаптація, соціалізаціяАнотація
У статті досліджуються механізми реалізації заходів запобігання розбоїв, вчинених неповнолітніми. Зазначено, що аналіз вікових груп неповнолітніх за допомогою кримінологічних показників та соціологічних опитувань свідчить, що рівень кримінальної активності серед осіб віком 14–16 років майже утричі нижчий, ніж у групі 16–18 років. Злочинність неповнолітніх часто має латентний характер, оскільки більшість їхніх протиправних дій сприймаються як прояв недостатньої соціальної зрілості. Крім того, характерними рисами злочинності неповнолітніх є високий рівень рецидиву, який постійно зростає. Ще однією особливістю є груповий характер злочинності неповнолітніх, що дає змогу їм компенсувати психологічну невпевненість у своїх діях, обʼєднуючи фізичні зусилля для досягнення злочинного результату.
Висловлено позицію, що органи та служби, які займаються захистом прав дітей, повинні виконувати загальні та специфічні завдання, що стосуються особливого обʼєкта запобіжного впливу в системі ювенальної юстиції. До специфічних завдань ювенальної юстиції належать охоронна, запобіжна, виховна, відновна, реабілітаційна та ресоціалізаційна функції. Однією з ключових спеціальних функцій є ресоціалізаційна, яка передбачає відновлення соціального статусу неповнолітнього, що відбуває покарання у вигляді позбавлення волі, до рівня повноправного члена суспільства через відновлення його фізичного, психологічного та соціального стану (згідно з частиною 2 статті 6 Кримінально-виконавчого кодексу України).
Виокремлено особливості соціальної адаптації звільнених неповнолітніх мають такі характеристики.
Зроблено висновок про те, що, незважаючи на позитивні аспекти впровадження пробації в Україні, цей інститут кримінально-виконавчої системи активно розвивається. Один із напрямів цього розвитку полягає у співпраці органів пробації з громадськими організаціями з метою запобігання рецидивній злочинності в Україні. Згідно з результатами нашого дослідження, ми запропонували ряд ініціатив для підвищення ефективності цієї співпраці у сфері запобігання рецидивній насильницькій злочинності серед неповнолітніх.