ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ДІЯЛЬНОСТІ ПРОКУРОРА В СУДІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.33244/2617-4154-1(14)-2024-182-189

Ключові слова:

прокурор, державне обвинувачення, обвинувальна промова, суд, судовий розгляд

Анотація

У статті досліджено психологічні особливості діяльності прокурора в суді. Зазначено, що прокурор не перебуває вище суду; його роль полягає в підтримці ефективної діяльності суду. Основне завдання прокурора в ході обвинувальної промови під час судового засідання полягає в кваліфікованому аналізі доказів. Він повинен переконати інших учасників судового процесу в надійності та об’єктивності цих доказів.

Наголошено, що під час кваліфікації кримінального правопорушення прокурор повинен розкрити зміст відповідної статті Кримінального кодексу України, обґрунтувати застосування цієї статті, а також висвітлити об’єктивні та суб’єктивні аспекти відповідного складу кримінального правопорушення. Під час визначення покарання прокурор повинен враховувати особистісні особливості обвинуваченого, такі як ціннісні орієнтації, мотиваційна сфера, стиль поведінки, основні риси характеру та інші аспекти.

Доведено, що лише об’єктивний аналіз позитивних і негативних якостей особистості обвинуваченого, проведений державним обвинувачем, може сприяти винесенню справедливого вироку. Це стає особливо актуальним під час розгляду кримінальних проваджень, пов’язаних із неповнолітніми. У таких випадках аналіз формування особистості неповнолітнього злочинця може розкрити фактори, що суттєво впливають на його кримінальну поведінку (наприклад, вплив пияцтва батьків, недостатня контрольованість поведінки в школі, негативний вплив ззовні тощо). Соціальний і психологічний аналіз особистості підлітка та його оточуючого середовища, об’єктивна оцінка впливу цього середовища на його психіку та поведінку є важливими аспектами роботи державного обвинувача.

Отже, виступаючи в суді у кримінальному провадженні, прокурор представляє державу, вимагаючи від себе виняткової уважності до аналізу доказів, бездоганних висновків і високого рівня мовної вправності. Різні аспекти прокурорської діяльності у вигляді обґрунтування в обвинувальній промові взаємодіють як комплекс, вирішуючи свої завдання. Згуртована професійна структура особистості прокурора є визначальною для досягнення високого рівня компетентності, навичок та умінь у його професійній діяльності як державного обвинувача.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-04-08

Як цитувати

Шовкопляс, О. П. (2024). ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ДІЯЛЬНОСТІ ПРОКУРОРА В СУДІ. Ірпінський юридичний часопис, (1(14), 182–189. https://doi.org/10.33244/2617-4154-1(14)-2024-182-189