СТАН НАУКОВОГО РОЗРОБЛЕННЯ ПРОБЛЕМИ КРИМІНАЛЬНО-ПРАВОВОЇ ОХОРОНИ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
DOI:
https://doi.org/10.33244/2617-4154-1(10)-2023-172-179Ключові слова:
зовнішньоекономічна діяльність, кримінально-правова охорона, стан наукового розроблення, ухилення від сплати митних платежів, кримінальне правопорушенняАнотація
У статті вказано, що незважаючи на те, що при розслідуванні кримінальних правопорушень, учинених під час здійснення зовнішньоекономічної діяльності, слідчі та детективи стикаються з певними труднощами при їх кваліфікації та документуванні, у ході проведеного аналізу бібліографічних публікацій кримінально-правової тематики, пов’язаної із кримінальними правопорушеннями у сфері ЗЕД, установлена відсутність ґрунтовних наукових досліджень на дисертаційному та монографічному рівнях, присвячених цій проблемі. Такі дослідження обмежуються хіба-що окремими статтями в фахових журналах та в окремих розділах наукових посібників.
Кримінальні правопорушення цього виду розглядаються в них, як правило, у розрізі митного і кримінального законодавства.
З’ясовано, що не набагато кращий стан у дослідженні проблеми кримінально-правової охорони у сфері зовнішньоекономічної діяльності й у кримінально-правовій науці країн ближнього зарубіжжя. У більшості ці пошуки, аналогічно українським, обмежуються дослідженнями лише окремих напрямів діяльності при здійсненні ЗЕД, наприклад: учинення кримінальних правопорушень, пов’язаних з ухиленнями від митних платежів тощо.
Наведено авторське розуміння впливу глобалізаційних процесів на зовнішньоекономічну діяльність держави, описано їх позитивні і негативні наслідки, а також можливі зловживання під час здійснення ЗЕД.
Проаналізовано стан наукового розроблення проблеми кримінально-правової охорони зовнішньоекономічної діяльності, за результатами чого виявлено основні проблеми і тенденції у цій сфері. Зокрема з’ясовано, що чинне законодавство, яке регулює зовнішньоекономічну діяльність, має позитивні тенденції та відповідає потребам суспільства і держави. Однак у теорії кримінального права приділяється недостатньо уваги проблемам кримінально-правової охорони зовнішньоекономічної діяльності, тоді як на практиці службові особи правоохоронних органів та судових інстанцій стикаються з багатьма проблемами застосування відповідних кримінально-правових норм. Зазначене пов’язане з тим, що доктринальна наука дещо відстає від законодавця в цьому питанні, а сам стан наукового розроблення проблеми кримінально-правової охорони зовнішньоекономічної діяльності не відповідає вимогам сьогодення. А тому для усунення прогалин у частині дослідження кримінально-правової охорони ЗЕД звернуто увагу на необхідність більш глибокого та активного дослідження цієї проблеми на доктринальному рівні.