ЛАТЕНТНІСТЬ УХИЛЕННЯ ВІД СПЛАТИ ПОДАТКІВ, ЗБОРІВ (ОБОВ’ЯЗКОВИХ ПЛАТЕЖІВ): ПОНЯТТЯ, ПРИЧИНИ ВИНИКНЕННЯ ТА МЕТОДИ ЗАПОБІГАННЯ
DOI:
https://doi.org/10.33244/2617-4154-4(17)-2024-53-66Ключові слова:
поняття латентної злочинності, латентність злочинів, передбачених ст. 212 КК України, латентизація ухилення від сплати податків, зборів (обовʼязкових платежів), причини латентності, заходи зменшення латентності, запобігання латентній злочинності, облік кримінальних правопорушеньАнотація
У силу невичерпного переліку причин деякі кримінальні правопорушення не знаходять відображення у статистичній звітності. За таких обставин формується прихована або латентна злочинність.
З огляду на оцінки рівня тіньової економіки в Україні з різних джерел можна констатувати, що статистичне благополуччя, сформоване кількісними показниками зареєстрованих кримінальних правопорушень, передбачених ст. 212 Кримінального кодексу України, є вдаваним.
Латентність як явище притаманне злочинності загалом і окремим кримінальним правопорушенням та є гострою проблемою для суспільства будь-якої країни.
Серед вітчизняних вчених відсутній єдиний підхід до визначення поняття латентної злочинності. Потреба в подальшому дослідженні цього питання обумовлена необхідністю наповнення ознаками дефініції цієї кримінологічної категорії таким чином, щоб точно передати сутність вказаного явища, а також не перевантажувати зміст несуттєвими для кримінології аспектами.
Сутнісними ознаками латентних кримінальних правопорушень, незалежно від причин і наслідків цього явища, є їх невідображення або відображення з помилковою кваліфікацією у статистичній звітності.
Окрема увага присвячена обставинам, які обумовлюють існування та поширення латентності ухилення від сплати податків, зборів (обовʼязкових платежів), а також основним заходам зменшення латентності вказаного виду злочинів.
Поряд із загальними причинами латентності злочинності ухиленню від сплати податків, зборів (обовʼязкових платежів) властиві і специфічні, що повʼязані з обʼєктивними та субʼєктивними особливостями цього виду кримінальних правопорушень.
Постійні зміни суспільного-політичного ладу на сучасному етапі розвитку України, впровадження нових технологій, засобів розрахунку, тощо обумовлюють невпинну трансформацію причин існування та поширення латентності ухилення від сплати податків, зборів (обовʼязкових платежів).
Скорочення латентної злочинності, зокрема зменшення латентності злочинів, передбачених ст. 212 КК України, потребує комплексного підходу, який міститиме заходи з попередження злочинності загалом, виявлення і долучення до статистичної звітності вже вчинених кримінальних правопорушень, а також подальше вивчення й усунення причин латентизації.