ПОНЯТТЯ «ДЕРЖАВНИЙ ЗОВНІШНІЙ ФІНАНСОВИЙ КОНТРОЛЬ»
DOI:
https://doi.org/10.33244/2617-4154-4(17)-2024-113-122Ключові слова:
контроль, фінансовий контроль, державний фінансовий контроль, державний зовнішній фінансовий контроль, державний внутрішній фінансовий контроль, аудитАнотація
В умовах сьогодення зміни системи публічного управління в Україні зумовлюють підвищення в них ролі державного зовнішнього фінансового контролю. Однак на шляху до цього наявний ряд проблем. Однією з проблем є відсутність необхідної нормативної бази державного зовнішнього фінансового контролю. Так, Закон України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» не надає визначення поняттям «державний зовнішній фінансовий контроль», «державний внутрішній фінансовий контроль». Як наслідок, виникають розбіжності в теорії та практиці понятійного апарату, що призводить до певного нерозуміння і двозначності, а саме відбувається змішування понять «державний фінансовий контроль», державний «зовнішній фінансовий контроль», «державний внутрішній фінансовий контроль». З огляду на це важливим є дослідження актуальних підходів до визначення поняття «державний зовнішній фінансовий контроль».
Метою статті є дослідження актуальних підходів до визначення поняття «державний зовнішній фінансовий контроль» та надання власного авторського визначення поняття «державний зовнішній фінансовий контроль».
Для досягнення поставленої цілі застосовано комплексний підхід, що визначає застосування загально- та спеціально-наукових методів дослідження. Під час дослідження сутності фінансового контролю було застосовано метод наукової абстракції. Формально-юридичний метод використано для аналізування норм правових актів. Для формування висновків та пропозицій також застосовувалися методи аналізу, синтезу, індукції, дедукції, аналогії.
У статті досліджено визначення поняття «фінансовий контроль». Розглянуто основні погляди науковців до визначення поняття «державний фінансовий контроль». Встановлено, що державний фінансовий контроль поділяється на внутрішній та зовнішній. Запропоновано власне визначення поняття «державний зовнішній фінансовий контроль».