ПОРІВНЯЛЬНО-ПРАВОВІ АСПЕКТИ ВИЗНАЧЕННЯ ФІНАНСОВО-ПРАВОВОГО СТАТУСУ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ В УКРАЇНІ ТА ЗАКОРДОННИХ ДЕРЖАВАХ (ПРАКТИКА ПОЛЬЩІ ТА НІМЕЧЧИНИ)

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.33244/2617-4154-4(17)-2024-123-133

Ключові слова:

громадянське суспільство, політична партія, фінансово-правовий статус, внески та пожертви, контроль, вибори

Анотація

Стаття присвячена питанням визначення фінансово-правового статусу політичних партій в Україні та закордонних державах. Наголошено, що хоча система регулювання фінансування партій в Україні має досить міцну законодавчу базу, її ефективне функціонування потребує вдосконалення. Підкреслено, що посилення прозорості, вдосконалення механізмів перевірки та покарання за порушення є критично важливими для мінімізації корупційних ризиків та забезпечення чесної конкуренції політичних сил. Зазначено, що особливістю фінансово-правового статусу політичних партій у Польщі є окрема система фінансування виборчих кампаній. Зокрема, це законодавчо визначені обмеження на розмір витрат на кампанії, що дає змогу уникнути ситуацій, коли великі політичні партії можуть домінувати виключно завдяки своїм фінансовим ресурсам. Така практика забезпечує більш рівні умови для всіх учасників виборчого процесу. Незважаючи на прогресивну систему фінансування, польські політичні партії все ще стикаються з певними викликами. Основними проблемами є спроби прихованого фінансування через підставних осіб або організації, недостатній рівень громадського контролю за використанням коштів, а також періодичні скандали, повʼязані з порушеннями фінансових правил під час виборчих кампаній. Німецьке законодавство також установлює обмеження на пожертви з боку іноземних держав, організацій або фізичних осіб. Політичні партії не мають права приймати фінансову підтримку від іноземних урядів або міжнародних організацій, що зумовило запобігти впливу на внутрішню політику країни. Державні субсидії не можуть перевищувати розміру доходів від приватних джерел, що забезпечує баланс між державним і приватним фінансуванням. Фінансування політичних партій у Польщі є прикладом збалансованої моделі, що поєднує державну підтримку та приватні пожертви, водночас значну увагу приділяючи прозорості та підзвітності партійної діяльності. Фінансування політичних партій у Німеччині базується на принципах прозорості, рівності можливостей для участі в політичній боротьбі та чіткого контролю за витратами, що сприяє розвитку демократичного політичного процесу.

##submission.downloads##

Опубліковано

2025-01-09

Як цитувати

Шарандін, О. О. (2025). ПОРІВНЯЛЬНО-ПРАВОВІ АСПЕКТИ ВИЗНАЧЕННЯ ФІНАНСОВО-ПРАВОВОГО СТАТУСУ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ В УКРАЇНІ ТА ЗАКОРДОННИХ ДЕРЖАВАХ (ПРАКТИКА ПОЛЬЩІ ТА НІМЕЧЧИНИ). Ірпінський юридичний часопис, (4(17), 123–133. https://doi.org/10.33244/2617-4154-4(17)-2024-123-133

Номер

Розділ

Адміністративне право і процес; фінансове право; інформаційне право