СУЧАСНІ НАПРЯМИ ЩОДО ЗАПОБІГАННЯ РЕЦИДИВНІЙ ЗЛОЧИННОСТІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.33244/2617-4154-3(16)-2024-257-265

Ключові слова:

злочинність, рецидивна злочинність, запобігання злочинності, покарання, виправлення засуджених, попередження злочинності, запобігання рецидивній злочинності, сучасні напрями щодо запобігання

Анотація

Статтю присвячено дослідженню запобігання та боротьби з рецидивною злочинністю. Проаналізовано теоретичні, законодавчі та правоохоронні питання щодо запобігання рецидивній злочинності та наведено їх практичне значення в процесі правозастосування. Під час формування та впровадження відповідних заходів щодо запобігання рецидиву вказано про необхідність врахування поточної ситуації стану щодо запобігання злочинності в державі, позитивного досвіду окремих зарубіжних країн з метою висвітлення дієвих сучасних напрямів щодо запобігання рецидивній злочинності.

Метою цього дослідження є визначення на основі ґрунтовного аналізу особливостей рецидивної злочинності, дієвих сучасних напрямів щодо її запобігання.

Відмічено, що кожне призначене покарання за вчинене правопорушення має бути виваженим, індивідуальним, справедливим і головне – відповідати тій шкоді, яка завдана в результаті вчиненого кримінального правопорушення. Адже співрозмірність шкоди та призначеного покарання впливає загалом на кримінально-правовий інститут відбування покарання, довіру до правосуддя.

Звернено також увагу на необхідність враховувати абсолютно всі чинники, що стосуються як вчиненого нового умисного кримінального правопорушення, детермінантів, що породжували і сприяли цьому, так і загалом психологічних особливостей особи- рецидивіста, вчинених ним кримінальних правопорушень раніше, порядку відбуття ним покарання тощо.

У статті також наведені результати аналізу та узагальнення статистичних даних про рецидивну злочинність за період 2017 року – травня 2024 року, а саме щодо вчинення кримінальних правопорушень особами, які раніше вчиняли кримінальні правопорушення, сформульовані конкретні пропозиції щодо зміни існуючих і розроблення нових заходів щодо запобігання рецидивній злочинності.

У статті наголошується на тому, що є необхідність розробки та прийняття окремої Програми запобігання рецидивній злочинності, яка повинна передбачати напрями щодо запобігання, принципи, систему профілактичних дій на рівні держави та органів місцевого самоврядування щодо запобігання рецидивній злочинності. Ефективні напрями щодо запобігання рецидивній злочинності вимагають від учасників системи правосуддя скоординованої та дієвої співпраці з іншими органами та організаціями для усунення основних причин та умов вчинення проявів рецидивної злочинності. Тобто необхідно поряд із застосуванням каральних заходів застосовувати та впроваджувати сучасні програми профілактики та запобігання, які будуть містити аналіз усіх чинників, які впливають на вчинення повторності кримінальних правопорушень. Це також означає, що органи та організації, які взаємодіють із правопорушниками та жертвами, повинні бути залучені до впровадження профілактичних програм запобігання рецидивній злочинності, щоб забезпечити їх ефективність та дієвість.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-10-07

Як цитувати

Грицюк, І. В., & Глух, Р. В. (2024). СУЧАСНІ НАПРЯМИ ЩОДО ЗАПОБІГАННЯ РЕЦИДИВНІЙ ЗЛОЧИННОСТІ. Ірпінський юридичний часопис, (3(16), 257–265. https://doi.org/10.33244/2617-4154-3(16)-2024-257-265

Номер

Розділ

Кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право