БОРОТЬБА З ВОЄННИМИ ЗЛОЧИНАМИ ТА ПРОБЛЕМА ЗАХИСТУ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ І ПРАВ ЛЮДИНИ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.33244/2617-4154-1(14)-2024-30-41

Ключові слова:

культурна спадщина, воєнні злочини, права людини, міжнародне протиправне діяння, міжнародне право, міжнародне гуманітарне право, міжнародні злочини, міжнародно-правові норми, міжнародні звичаї, культурні права

Анотація

У статті широко аналізується проблема протидії воєнним злочинам і захисту культурної спадщини та прав людини з урахуванням існуючого розмаїття думок у юридичній літературі та важливих міжнародних документах. Зазначається, що поряд із знищенням культурної спадщини, яке є різновидом воєнних злочинів, на це в певній формі спрямовані й інші злочини (зґвалтування, геноцид, злочини проти людства). У статті аналізуються деякі важливі міжнародні угоди ЮНЕСКО, важливої міжнародної організації у сфері охорони культурної спадщини, у тісній взаємодії з міжнародними угодами, прийнятими у сфері міжнародного гуманітарного права. Зазначене здійснюється одночасно із взаємним переглядом національного законодавства Азербайджанської Республіки.

У статті стверджується, що боротьба з воєнними злочинами та захист культурної спадщини тісно пов’язані з правами людини, які мають бути пов’язані із захистом культурних прав загалом. Тому проблеми охорони культурної спадщини варто аналізувати у тісній взаємодії з правами людини. У статті також зроблено пропозицію в напрямі створення міжнародного права. Отже, обґрунтовано необхідність ухвалення Додаткового протоколу до Конвенції 1948 р. про попередження злочину геноциду та покарання за нього, який містить елементи «культурного геноциду».

На завершення висувається ряд теоретичних і практичних пропозицій щодо проблеми протидії воєнним злочинам і захисту культурної спадщини та прав людини. Зазначається, що для підвищення відповідальності держав у цій сфері необхідно чітко сформувати механізми імплементації норм прийнятих міжнародних документів, вжити відповідних заходів для їх ефективної національно-правової реалізації, нарешті, заходи відповідальності мають бути посилені в рамках національного законодавства.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-04-08

Як цитувати

Хашімова, Л. Ф. (2024). БОРОТЬБА З ВОЄННИМИ ЗЛОЧИНАМИ ТА ПРОБЛЕМА ЗАХИСТУ КУЛЬТУРНОЇ СПАДЩИНИ І ПРАВ ЛЮДИНИ. Ірпінський юридичний часопис, (1(14), 30–41. https://doi.org/10.33244/2617-4154-1(14)-2024-30-41