ПОНЯТІЙНИЙ АПАРАТ СУДОВОГО ПРОВАДЖЕННЯ В УКРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.33244/2617-4154-1(14)-2024-158-165Ключові слова:
понятійний апарат, категорія, судове провадження, суддя, суд, кримінальне провадженняАнотація
У статті досліджено понятійний апарат судового провадження в Україні. Автором наголошено, що реформаційні зміни у сфері кримінального провадження мають на меті впровадження засад, визначених у Конституції України, які визнають найвищою соціальною цінністю права людини на її життя, гідність, честь та безпеку (згідно зі статтею 3 Конституції України). Законодавче забезпечення цих засад базується передусім на визначених у кримінальному процесуальному законі та теорії кримінального процесуального права категоріях та поняттях з метою оптимізації проведення судових розглядів.
Зазначено, що, зважаючи на очевидний факт, що норми як у КПК України, так і в Конституції України мають недоліки методологічного, процесуального і техніко-юридичного характеру, це дає підстави для висновку про актуальність зазначеної проблеми.
Водночас у цьому аспекті важливим є те, що правові відносини, пов’язані з розглядом справ за фактом і наслідками кримінальних правопорушень, регулюються кодексами, назви яких містять ключове слово «кримінальний». Саме ці відносини отримали назву «кримінальне провадження», і весь апарат термінів, що базується на цих поняттях, також містить термін «кримінальний». Однак варто врахувати, що термін «кримінальний» перекладається як «злочинний». Таке розуміння визначених реалій залишає сумніви – чи є цей підхід правильним? Адже подвійне значення слова «кримінальний» може спотворювати справжнє розуміння зазначених реалій та ускладнювати сприйняття понятійно-правових конструкцій, долучених у цей апарат. Це свідчить про техніко-юридичну недолікатість і відсутність авторитету, породжуючи проблеми як методологічного, так і практичного характеру.
Зроблено висновок, що перспективним напрямком удосконалення понятійного апарату кримінального провадження є максимальне наближення правових категорій, які використовує теорія процесуального права та наука кримінального процесу, до правових понять та їхніх систем у кримінальному процесуальному законі.