Справи, які збудували Америку. «Флетчер проти Пека» та комерціалізація американського суспільного договору
DOI:
https://doi.org/10.33244/2617-4154-2(11)-2023-9-19Анотація
У статті досліджується становлення договірного права США, яке бере свій початок з англійського загального права, оскільки воно відрізняється від європейських концепцій, що походять від римського права, які здебільшого зосереджуються на чесності угоди. Також у статті йдеться про першу справу між сторонами контракту, яка дійшла до Верховного суду США. У справі «Флетчер проти Пека» суд був змушений розібратися в декількох незаконних угодах, які були укладені після того, як земельні спекулянти підкупили законодавців Джорджії з метою отримання мільйонів акрів землі на території Алабами, Міссісіпі та Теннессі менш ніж за 2 центи за акр. Коли цю кримінально протиправну змову було виявлено, законодавці намагалися скасувати угоду, а спекулянти поспішали продати якомога більше земельних ділянок, перш ніж це вдасться.
На думку головного судді Джона Маршалла у справі Флетчера, суд задовольнив можливість оскарження рішення про скасування вищевказаної угоди, у такий спосіб створивши ряд важливих прецедентів для країни:
- Положення про контракти у Конституції США протлумачено досить широко, що надало абсолютної сили контракту. Тепер ніхто, включаючи представників урядів штату, не має права порушувати зобов’язання за контрактом.
- Водночас питання щодо продажу і передачі майна, як правило, розглядалися так само, як приватні угоди, навіть якщо вони здійснювалися представниками уряду.
- Природа переданих майнових інтересів хоча і розглядалася як приватна угода, що регулюється договірним правом, проте була встановлена як така, що походить виключно від урядів, заснованих в англійських колоніях Короною – за винятком корінних американців, які жили там перед ними.
4. Верховний суд США встановив свою владу над штатами настільки, наскільки він міг анулювати їхні закони.