МЕТОДОЛОГІЧНІ ЗАСАДИ НОРМАТИВНО-ПРАВОВОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ БЕЗПЕКИ
DOI:
https://doi.org/10.33244/2617-4154-2(11)-2023-48-55Ключові слова:
інформаційна безпека України, забезпечення інформаційної безпеки, національна безпека, система, державна інформаційна політикаАнотація
У статті розглянуто концептуальні засади нормативно-правового забезпечення інформаційної безпеки з позицій різних дослідників. Проведений аналіз наукових джерел дозволив виявити, що нормативно-правове забезпечення інформаційної безпеки в цілому, так і на елементному рівні характеризується науковістю, системністю та має багато аспектів.
Нормативно-правове забезпечення є науково обґрунтованою, послідовною системою правових та інших засобів, за допомогою яких громадянське суспільство та держава здійснюють вплив на інформаційні відносини (реалізація інформаційної безпеки, саморегулювання) і відносини, безпосередньо пов’язані з розробкою інформаційної безпеки з огляду на черговість завдань і переслідувані цілі, що виникають перед суспільством.
Акцентовано увагу на основних завданнях державної інформаційної політики та з’ясована мета політики забезпечення інформаційної безпеки України, це – формування відкритого інформаційного суспільства як простору цілісної держави, інтегрувального у світовий інформаційний простір з урахуванням національних особливостей та інтересів під час забезпечення інформаційної безпеки на внутрішньодержавному і міжнародному рівнях.
Специфічна природа методології дослідження інформаційної безпеки полягає в інтеграції наукових знань про способи та засоби пізнання правової реальності, закономірностей її розвитку та їх адекватного відображення у формуванні понятійного апарату.
Основним елементом методології є система спеціальних юридичних методів: системного, синергетичного, герменевтичного, історико-правового, порівняльно-правового та формально-юридичного.
Державна політика забезпечення інформаційної безпеки повинна базуватися на наукових і методологічних розробках, систематизованих і об’єднаних в єдину концепцію. Вона може бути представлена як сукупність національних цілей, інтересів і цінностей; стратегії та тактики управлінських рішень і методів їх реалізації, що розробляються та реалізуються державною владою.