Участь засобів масової інформації у запобіганні злочинності в умовах воєнного стану в Україні (на прикладі міста Ірпінь Київської області)

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.33244/2617-4154-2(11)-2023-76-89

Ключові слова:

правоохоронні органи, ЗМІ, воєнний стан, кримінальне правопорушення, військові злочини, війна в Україні, попередження, напрями взаємодії

Анотація

У науковій статті розглядаються основні принципи взаємодії ЗМІ з правоохо­ронними органами в Україні в умовах воєнного стану. Зазначається, що з 24 лютого 2022 року російські окупанти ведуть активну інформаційну війну, крім активних бойових дій, розстрілів мирних жителів, агресивного руйнування будинків та розкрадання майна. Вона проявляється у використанні фейкових профілів у соціальних мережах для отримання інформації про дислокацію Збройних сил України, терито­ріальну оборону та дезінформації цивільного населення, надання українцям неправдивої інформації з метою їх повернення у зону активних бойових дій. Відмічено, що окупантами була проведена активна інформаційна атака на національні ЗМІ з метою припинення поширення інформації про російську агресію та вбивства мирних жителів.

Зазначено, що під взаємодією правоохоронних органів і ЗМІ варто розуміти своєрідні відносини між пресслужбами правоохоронних органів і ЗМІ, в результаті яких вони доповнюють результати один одного, створюючи основу для більш ефективної роботи кожної зі сторін. Виокремлено напрями взаємодії ЗМІ з правоохоронними органами в Україні в умовах воєнного стану.

Враховуючи норми законодавства та суспільно-політичні реалії, що склалися в Україні, надано рекомендації щодо взаємодії правоохоронних органів із ЗМІ: 1) ухвалення окремого нормативно-правового акта, який би визначав основні принципи взаємодії правоохоронних органів із ЗМІ; обов’язки сторін, зокрема журналістів, поради та рекомендації щодо належного інформування громадськості про події, що відбуваються в Україні; 2) співпраця правоохоронних органів із засобами масової інформації має базуватися насамперед на засадах забезпечення безпеки осіб, а вже потім – на своєчасному інформуванні громадськості про події; 3) правоохоронним органам необхідно звернути особливу увагу на журналістів, які працюють у сфері забезпечення міжнародних стандартів, щоб вони у належний спосіб доносили інформацію як до цивільного населення, так і до міжнародної спільноти.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-12-07

Як цитувати

Бодунова O., Яцик, т., & Лугіна, Н. (2023). Участь засобів масової інформації у запобіганні злочинності в умовах воєнного стану в Україні (на прикладі міста Ірпінь Київської області). Ірпінський юридичний часопис, (2(11), 76–89. https://doi.org/10.33244/2617-4154-2(11)-2023-76-89