ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УЧАСТІ ОСІБ У КРИМІНАЛЬНОМУ ПРОВАДЖЕННІ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ: ПРИКЛАДНІ АСПЕКТИ
DOI:
https://doi.org/10.33244/2617-4154-2(11)-2023-141-149Ключові слова:
воєнний стан, забезпечення участі осіб у кримінальному прова¬дженні, рішення суду, система правосуддя, запобіжні заходи, тримання під вартоюАнотація
У статті розглянуто норми законодавства та судову практику щодо забезпечення участі осіб у кримінальному провадженні. Зазначено, що, відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені. Проте цей законодавчий акт не повністю відповідає реаліям сьогодення, а саме в умовах ведення активних бойових дій на території України норми закону не є дієвими.
У зв’язку з цим парламентом в останній час було напрацьовано багато змін до законодавства, спрямованих на адаптацію кримінального провадження до умов воєнного стану. Суди працювали в умовах постійних законодавчих змін і без доступу до Єдиного реєстру судових рішень, що унеможливлювало дослідження судової практики й ускладнювало формування однакових підходів до реалізації нових законодавчих норм. Саме тому вивчення питання забезпечення участі осіб у кримінальному провадженні під час воєнного стану, дослідження правозастосовної практики з цього питання є важливим і актуальним питанням сучасної кримінальної процесуальної науки.
Аналіз судової практики дозволив виокремити умовні критерії, які враховуються суддями під час вирішення питання про зміну запобіжного заходу у виді тримання під вартою або домашнього арешту на особисте зобов’язання. Крім загальних обставин, передбачених КПК України, це також: 1) перебування на території, де ведуться (не ведуться) активні бойові дії; 2) наявність сім’ї та необхідність вивезення на безпечну територію; 3) чи є підозрюваний, обвинувачений військовозобов’язаним та чи підлягає він мобілізації; 4) спроможність особи захищати Україну з огляду на характер правопорушення, за яке її притягнуто до відповідальності; 5) чи отримував підозрюваний, обвинувачений повістку до військкомату; 6) дотримання умов запобіжного заходу тощо.