Тенденції гармонізації податку на додану вартість до вимог ЄС у Грузії

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.33244/2617-5940.2.2022.39-65

Ключові слова:

економічна інтеграція, гармонізація законодавства з Європейським Союзом, гармонізація непрямих податків

Анотація

Стаття стосується такого актуального питання процесів економічної інтеграції як оптимізація непрямих податків, врахування та зближення інтересів платників податків, що працюють у різних країнах.

Угода про асоціацію Грузії з Європейським Союзом та основні застереження процесів економічної інтеграції включають зобов’язання податкового адміністрування, прозорість, обмін інформацією, співпрацю у захисті принципів чесної конкуренції, включаючи обмін досвідом у боротьбі із шахрайством та зловживання системою податку на додану вартість (непрямого оподаткування). Їх реалізація насамперед передбачає гармонізацію законодавства Грузії із законодавством ЄС та міжнародно-правовими документами.

З моменту підписання Угоди про асоціацію норми непрямого оподаткування в Податковому кодексі неодноразово змінювалися – законодавство уточнювалося та спрощувалося. Але серед податків усе ж найскладнішим є розрахунок податку на додану вартість, саме з цим податком пов’язана основна частина збитків, корупції чи порушень в адмініструванні.

Тепер коли Європейська Рада визнала перспективу членства Грузії в Союзі з метою забезпечення відповідності статусу, є мотивація оцінити, наскільки сфера поточного регулювання ПДВ є близькою до найкращої практики та визначити можливість перенаправлення виявлені відхилення.

З прагматичної точки зору також важливо і заслуговує на увагу те, що основним джерелом доходів державного бюджету Грузії (90 %) є податки, а серед них найбільшу питому вагу займає податок на додану вартість (40–45 %). Зростання надходжень до бюджету значною мірою залежить від динаміки зростання зовнішньоторговельного обороту країни. Оскільки Грузія бере активну участь у міжнародних торгово-економічних відносинах, для мобілізації коштів у державному бюджеті та підвищення конкурентоспроможності в економіці необхідно, щоб податки в країні, включаючи ПДВ, були повністю гармонізовані з податком норми держав-членів ЄС.

Зважаючи на зазначену актуальність та основні мотиви, автори зосереджуються на досвіді регулювання податку на додану вартість у країнах-членах ЄС та Грузії.

На основі емпіричних даних у статті стверджується, що максимальна гармонізація ПДВ у Грузії з вимогами країн ЄС збільшить зовнішньоторговельний оборот і сприятиме збільшенню податкових надходжень до державного бюджету.

Біографії авторів

Д. Джалагонія, Сухумський державний університет

професор кафедри ділового адміністрування

Ю. Папаскуа, Сухумський державний університет

професор кафедри ділового адміністрування

Л. Тезіашвілі, Сухумський державний університет

Sokhumi State University Doctoral student of business administration

О. Кучма, Державний податковий університет

аспiрант, Державний податковий унiверситет, начальник Управління нормативно-методологічного забезпечення процесу державного фінансового контролю Державної аудиторської служби України

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-02-01

Як цитувати

Джалагонія, Д., Папаскуа, Ю., Тезіашвілі, Л., & Кучма, О. (2023). Тенденції гармонізації податку на додану вартість до вимог ЄС у Грузії. Збірник наукових праць Державного податкового університету, (2), 39–65. https://doi.org/10.33244/2617-5940.2.2022.39-65